Strona główna Informacje Kontakt

archeologia informatyczna, listingi w basicu
Wydarzenia Gry Listingi Komputery Książki
23 czerwca 2015 r.
Deathchase - pościg w lesie inspirowany Powrotem Jedi

Co może być lepszego od jazdy motocyklem w gęstym lesie, ścigając inne motocykle? Chyba tylko to samo, ale pod osłoną nocy, strzelając do uciekinierów, a przy okazji także do czołgów i helikopterów. To wszystko znajdziemy w grze Deathchase, wydanej w 1983 r. dla komputera ZX Spectrum przez firmę Micromega.

Deathchase to gra-ikona. Prawdziwy klasyk i jedna z najlepszych gier lat 80. Grę mogą kojarzyć nie tylko dawni posiadacze komputera ZX Spectrum. Fragment Deathchase był bowiem stałym elementem czołówki programu „5-10-15”, emitowanego w TVP1 w latach 80.

Deathchase (ZX Spectrum)

Podobno gra była inspirowana filmem „Powrót Jedi” i sceną z pościgiem ścigaczy na planecie Endor. A przynajmniej tak o niej mówiono i pisano. Autor gry nigdy tego oficjalnie nie potwierdził, lecz nie da się ukryć, że pewne podobieństwo faktycznie istnieje. W dodatku gra została wydana kilka miesięcy po premierze filmu. Jeśli chodzi o końcowy efekt, to szybkość rozgrywki, klimat pościgu i towarzyszące temu emocje jest dokładnie ten sam, co w filmie.

Gra składa się z ośmiu etapów. Każdy z nich dzieli się na patrol dzienny i nocny. Im dalszy etap, tym więcej drzew, które trzeba omijać. Prędkość motocykla jest ustawiana przez gracza, dlatego w razie niebezpieczeństwa można wyhamować. Jednak aby zestrzelić cel, należy najpierw się do niego zbliżyć. W praktyce trzeba gnać na złamanie karku i ciągle ryzykować, inaczej nie ukończymy danego poziomu.

Dogonienie uciekających motocyklistów to nie wszystko. Gdy zbliżymy się do nich na odległość strzału, ci uciekają na boki. Przed oddaniem celnego strzału trzeba wykonać wiele ostrych skrętów, by utrzymać cel przed sobą. To dodatkowo zwiększa poziom trudności, ale i wpływa pozytywnie na grywalność.

Deathchase - nocny patrol (ZX Spectrum)

Gra nosi tytuł „Deathchase”, ale w kilku miejscach ma przedrostek „3D”, na który w pełni zasługuje. Jadąc przez las faktycznie mamy widok udający trójwymiarowość. Mijane drzewa powiększają się, a z tła wyłaniają się nowe, jest horyzont i wrażenie głębi.

Gra jest ciekawie zrobiona od strony graficznej. U góry ekranu mamy pole gry z główną akcją, a na dole widok rąk, trzymających kierownicę, która dodatkowo skręca na boki zgodnie z poleceniami gracza. Taki widok to standard w dzisiejszych grach wyścigowych, ale w 1983 roku było to widowiskowe urozmaicenie i milowy krok w swoim gatunku.


Deathchase XE - wersja dla Atari XL/XE
Deathchase to jedna z tzw. killer games. W latach 80. robiła na każdym wrażenie. Z tego powodu znalazła się w czołówce telewizyjnego programu dla dzieci i młodzieży. Właściwie nie ma użytkownika ZX Spectrum, który by w tę grę nie grał lub jej nie kojarzył.

Gra jest na tyle atrakcyjna, że w 2013 roku doczekała się wersji dla Atari XL/XE. Autorzy przygotowali jej ulepszoną wersję, która jest jeszcze szybsza, a animacja mijanych drzew bardziej płynna. Poziom trudności pozostał ten sam, a autorom udało się zachować klimat oryginału.

Autor tekstu: Mr.Wolf - użytkownik komputera ZX Spectrum od 1986 r., kolejne komputery: Atari 65XE, Commodore 64 i Amiga 500.
Komentarze:
zxfan2015-06-27 23:16
Deathchase to była gra tylko na kilka chwil, bo szybko się nudziła. Nigdy nie doszedłem do ostatniego poziomu, gra była dla mnie za trudna. Ale słyszałem że byli tacy, którzy ją przechodzili kilka razy pod rząd. Za to wracało się do tej gry co kilka dni.

Wtedy to było coś, dziś to też coś, ale na poziomie tych gierek mobilnych typu Flappy Bird, które włącza się co jakiś czas dla odprężenia.
Olaf2015-06-29 22:51
Ta gra to po prostu szał. Po wielu grach w których szło się małym ludkiem i w kółko zbierało przedmioty człowiek był znudzony. A tu w Death Chase był powiew świeżości, wartka akcja, kolorowo, szybko, niezobowiązująco...
Kicia2015-08-30 01:37
Ta gra jest po prostu WoW!

Dodaj komentarz:

Podpis: (wymagane)
Adres Twojej strony WWW: (opcjonalnie)
Twój adres e-mail: (opcjonalnie - tylko do wiadomości redakcji)
Treść komentarza:
Antyspam: policz ile
wynosi jeden plus dwa:
(wymagane)Dzień, w którym pojawił się pierwszy komputer
Relacja ze Speccy.pl Party 2015.1 w Warszawie
Stare helikoptery jak Atari, nowe jak IBM PC
Warsaw Basic
Muzyka z gry International Karate a cappella

Fred - świetna gra zręcznościowa z 1984 roku
Strike Force Cobra
Zybex - szybka i kolorowa gra shoot'em up
Deathchase - pościg w lesie inspirowany Powrotem Jedi
Jumping Jack - klasyk wśród gier zręcznościowych

Trójwymiarowe wykresy w basicu na ZX Spectrum
Jednolinijkowy generator labiryntu w języku BASIC

ZX Spectrum - komputer z prawdziwego zdarzenia
Elwro 800 Junior - polski komputer edukacyjny

Grafika komputerowa
1000 słów o komputerach i informatyce