Strona główna Informacje Kontakt

archeologia informatyczna, listingi w basicu
Wydarzenia Gry Listingi Komputery Książki
18 lutego 2015 r.
Knight Lore - prawdopodobnie najlepsza gra na ZX Spectrum

Knight Lore to gra komputerowa stworzona w 1984 roku, która swoim pomysłem i wykonaniem wyprzedziła całą ówczesną epokę gier na komputery ośmiobitowe. Inne produkcje z tamtych lat nie dorastają do Knight Lore w żadnej dziedzinie.

Grę wyróżnia unikalny jak na tamte czasy silnik gry, który w przyszłości został zaadoptowany do kolejnych tytułów tworzonych przez firmę Ultimate Play The Game. Plan akcji przedstawiony jest w pełnym trójwymiarze, co było rewolucją samą w sobie. Zdarzały się gry które wykorzystywały pseudo trójwymiar, ale w Knight Lore jest to pełne 3D, z zachowaniem interakcji z przedmiotami i poruszaniem się w trzech płaszczyznach.

Grafika jest mocno dopracowana. Obiekty nie tylko są dobrze zaprojektowane, wspomagając efekt trójwymiarowości, ale i stworzone w stylu średniowiecznego fantasy. Oprawa graficzna wyprzedza o wiele lat pewien standard ówczesnych gier, który polegał na tym, że grafika w grach była symboliczna i mocno umowna, składająca się z prostych kropek i kresek.

W grze występuje pełna interakcja w trzech wymiarach - aby zdobyć przedmiot
należy wejść po schodach i przeskoczyć kilka przeszkód; niektóre
elementy podestu przesuwają się w dół pod ciężarem bohatera

W 1984 roku rynek wydał wiele innych świetnych gier na komputery ZX Spectrum. Mimo świetnej grywalności były jednak one daleko w tyle za Knight Lore. W tym samym roku wydano przecież River Raid (firma Activision), czyli świetną, kultową strzelankę. Gdy jednak porównamy obie gry od strony grafiki, mechaniki i złożoności, Knight Lore bije River Raid na głowę na każdym polu.

W tym samym roku pojawił się także Boulder Dash, gra zręcznościowo-logiczna, również oryginalna i kultowa, która w następstwie doczekała się wielu nowych wersji i konwersji na inne komputery. Również i tutaj porównanie obu gier daje Knight Lore pierwsze miejsce.

Są dwie gry, które w 1984 roku zbliżyły się do Knight Lore od strony graficznej i złożoności akcji. Było to School Daze firmy Micrsphere, gdzie akcja toczyła się w szkole, a plan gry był przekrojem budynku ze schodami, ścianami i meblami, oraz przygodówka Tir na Nog (Gargoyle Games), gdzie stworzono rozbudowany świat na bazie pięknej grafiki z kilkoma planami przesuwającego się w tle krajobrazu. Obie wymienione gry cechuje oryginalne podejście do grafiki, mechaniki i stopnia skomplikowania, ale Knight Lore jest jednak nieco wyżej.

Bohater zamienia się w nocy w wilkołaka

Akcja Knight Lore toczy się w zamku, w którym główny bohater, Sabreman (pół człowiek, pół wilkołak), próbuje znów stać się człowiekiem, szukając pomocy u czarodzieja Melkhiora. Bohater musi zebrać porozrzucane po zamku przedmioty, przynieść w jedno miejsce i wrzucić do magicznego kotła. Przeszkadzają mu w tym chodzący po zamku przeciwnicy (żołnierze, duchy) oraz przedmioty, których dotknięcie grozi śmiercią.

Sporym problemem jest sam zamek, który jest bardzo rozbudowany i składa się ze 107 komnat, do których nie zawsze prowadzi prosta droga.

Ruchem bohatera sterujemy pięcioma przyciskami (ruch w czterech kierunkach i podskok). Drzwi do sąsiednich komnat nie zawsze sa na poziomie podłogi i mogą być usytuowane nieco wyżej, trzeba wtedy znaleźć sposób na dostanie się do nich (schody, wejście przedmiot).

Niektóre przedmioty można przesuwać, tworząc podest do wykonania większego skoku lub wdrapania się wyżej, pojawiają się opadające drzwi pod którymi trzeba przejść w odpowiednim momencie, kule najeżone kolcami które trzeba przeskoczyć oraz fragmenty schodów i podestów, które zapadają się pod naszym ciężarem.

Przykład interakcji: można wskoczyć na podest wędrujący na
toczącej się kuli, by dotrzeć do drugich drzwi

Gra jest dość trudna. Na wykonanie zadania mamy 40 dni i nocy według czasu gry, co przekłada się na ponad godzinę czasu rzeczywistego. Niezbędna będzie mapa, którą trzeba narysować, z rozrysowaniem połączeń między komnatami. Przed ukończeniem gry trzeba poznać cały zamek i przetrenować wiele komnat, co wiąże się z dużą ilością dobrej zabawy.

Podsumowanie

Gra zachwyca do dziś. Perfekcyjnie zaprojektowano interakcję między obiektami. Przedmioty można przesuwać nawet kilka na raz, jeśli bohater akurat jest na linii kilku przedmiotów ustawionych jeden na drugim. Zepchnięty przedmiot opada na ziemię, a piramidę przedmiotów można ułożyć w schody. W grze nie zapomniano o pewnej tolerancji położenia bohatera względem obiektów. Aby przejść przez drzwi nie trzeba stawać na równo z nimi, co do piksela, jak to bywa w wielu innych grach, wystarczy stanąć mniej więcej na prost, ruszyć do przodu i mimo że bohater zahacza nieco o framugę, mechanika gry przesunie go w stronę środka.

Knight Lore to nie tylko gra kultowa, ale i jeden z najważniejszych tytułów w historii gier komputerowych. Gra jest perfekcyjna od strony graficznej, posiada ogromną przestrzeń gry i mechanikę na współczesnym poziomie. Wszystko to zamknięto w 48 kilobajtach pamięci komputera ZX Spectrum.

Obrazek tytułowy

Knight Lore zapoczątkowało nowy gatunek gier zręcznościowo-przygodowych z trójwymiarową grafiką, toczących się w wielokomnatowych przestrzeniach. Sama firma Ultimate Play The Game wydała kilka podobnych tytułów: Alien 8 (1985), Pentagram (1986) oraz dwie gry o podobnej mechanice, ale z bardziej otwartą przestrzenią: Nightshade (1985) i Gunfright (1985). Potem pojawiło się wiele podobnych gier, m.in. Batman (Ocean Software, 1986) i Head over Heels (Ocean Software, 1987), które mimo przejęcia stylu nie dorównywały do Knight Lore nawet pod względem grafiki.

Autor tekstu: Mr.Wolf - użytkownik komputera ZX Spectrum od 1986 r., kolejne komputery: Atari 65XE, Commodore 64 i Amiga 500.
Komentarze:
zxfan2015-02-24 15:45
Knight Lore był tak ładnie narysowany, że tę grę pokazywało się każdemu żeby zrobić wrażenie. Gry komputerowe były wtedy kojarzone z pongiem czy lepszą ale nadal symboliczną grafiką, a Knight Lore mocno wyłamał się ze schematu. Szczególne wrażenie robiło wykończenie komnat, te pięknie narysowane drzwi, dekoracje na ścianach oraz miejsca w lochu narysowane w kilku różnych stylizacjach. Sam bohater to też świetny pixel art, do tego to chyba jedyna wtedy gra, w której bohater ma alter ego o różnych właściwościach.
smith2020-10-01 09:14
przykro mi ale jestem zdania żę Manic miner oraz jet set willy były najlepsze oraz najlepiej dopracowane szczegółowe

Dodaj komentarz:

Podpis: (wymagane)
Adres Twojej strony WWW: (opcjonalnie)
Twój adres e-mail: (opcjonalnie - tylko do wiadomości redakcji)
Treść komentarza:
Antyspam: policz ile
wynosi jeden plus dwa:
(wymagane)Dzień, w którym pojawił się pierwszy komputer
Relacja ze Speccy.pl Party 2015.1 w Warszawie
Stare helikoptery jak Atari, nowe jak IBM PC
Warsaw Basic
Muzyka z gry International Karate a cappella

Fred - świetna gra zręcznościowa z 1984 roku
Strike Force Cobra
Zybex - szybka i kolorowa gra shoot'em up
Deathchase - pościg w lesie inspirowany Powrotem Jedi
Jumping Jack - klasyk wśród gier zręcznościowych

Trójwymiarowe wykresy w basicu na ZX Spectrum
Jednolinijkowy generator labiryntu w języku BASIC

ZX Spectrum - komputer z prawdziwego zdarzenia
Elwro 800 Junior - polski komputer edukacyjny

Grafika komputerowa
1000 słów o komputerach i informatyce