Strona główna Informacje Kontakt

archeologia informatyczna, listingi w basicu
Wydarzenia Gry Listingi Komputery Książki
18 marca 2015 r.
River Raid - gra, która trafiła na czarną listę

River Raid to jedna z najpopularniejszych strzelanek w historii gier komputerowych. Z pozoru gra jakich wiele, z bliska jedyna w swoim rodzaju. Widok z góry, wąskie koryto rzeki i samolot strzelający do przeciwników. Wciągająca gra, która do dzisiaj nie straciła na grywalności. Dziwny bieg wydarzeń sprawił, że przez długie lata gra była na cenzurowanym w Niemczech.

W grze sterujemy samolotem, lecącym nad tytułową rzeką. Na starcie przeszkadzać nam będą helikoptery i statki. Potem pojawią się balony, czołgi strzelające z pobocza, samoloty i szybkie odrzutowce, które będą nadlatywały prosto na nas. Pierwszą ciekawostką związaną z River Raid jest to, że gracz może, ale nie musi strzelać do przeciwnika. Przy odrobinie wprawy i szczęścia można pokonywać kolejne etapy bez kontaktu z wrogiem, omijając atakujące nas jednostki.


River Raid, ZX Spectrum

Podstawową przeszkodą są brzegi koryta rzeki. Zetknięcie z nimi oznacza zniszczenie samolotu i utratę życia. Z czasem koryto zwęża się do cieśniny, na środku której jest most. Aby przelecieć, trzeba go zniszczyć, czasem wraz z przejeżdżającym po nim czołgiem.

Gra posiada ciekawą mechanikę. W czasie lotu możemy wpływać na prędkość samolotu. Przyspieszenie pozwala na szybsze ominięcie przeszkód, ale zużywa więcej paliwa. Zmniejszenie prędkości pozwala lepiej wycelować we wroga. Paliwo tankujemy przelatując nad zbiornikami. Warto wtedy zmniejszyć prędkość, by zatankować do pełna. Jeśli mamy dużo paliwa, można zestrzelić zbiornik dla dodatkowych punktów.


River Raid, Atari XL/XE

Pierwotnie gra została wydana w 1982 r. w USA przez firmę Activision dla konsoli Atari 2600. Dwa lata później w Wielkiej Brytanii stworzono wersję dla ZX Spectrum i to ta wersja jako pierwsza dotarła do Polski, a zaraz po niej wersja na Atari XL/XE. To na tych dwóch platformach gra była najbardziej popularna w Polsce i z nimi do dziś jest kojarzona.

Wersja na ZX Spectrum różni się od tej na Atari. Wersja ZX ma bardziej zwartą i proporcjonalną grafikę. Wersja atarowska wygląda na poszerzoną i przeskalowaną. Samolot jest w niej znacznie większy, co utrudnia pokonywanie korytarzy, z kolei przeciwnicy także są więksi, co ułatwia ich namierzanie. Jednak to wersja na Atari jest bliższa oryginałowi.

Gra wzbudziła kontrowersje w Niemczech i w 1984 roku padła ofiarą instytucjonalnej prewencji wychowawczej. Według oficjalnych dokumentów River Raid otrzymał zakaz dystrybucji w Niemczech z powodu "wpajania nieletnim paramilitaryzmu" oraz wywoływania szkód psychicznych w postaci "napadów gniewu, agresji, błędnego myślenia i bólów głowy". Grę oficjalnie zdjęto z czarnej listy dopiero w 2002 roku.

Jeśli ktoś lubi tę grę, warto poznać jej wersje na obie wspomniane platformy. Różnice są na tyle duże, że każda wersja to inne wrażenia. Gra na Atari to szybki lot tunelami i dużo akcji. Wersja na ZX Spectrum to więcej celowania i strategii.

Autor tekstu: Mr.Wolf - użytkownik komputera ZX Spectrum od 1986 r., kolejne komputery: Atari 65XE, Commodore 64 i Amiga 500.
Komentarze:
sz2015-03-18 20:09
A co o wersji na C64? :)
zxfan2015-06-27 23:19
Pamiętam że kasetę z River Raid przyniósł do szkoły mój kolega i dał mi ją na lekcji chemii. :-) Powiedział że to coś niesamowitego i... miał rację. Grałem w to cały weekend. Niesamowita gra.
Jacek [ » ]2020-09-15 16:09
Powrót do dziecinstwa
SC=R2020-10-26 21:21
Ciekawostką może być to, że jest to jedna z niewielu gier napisanych przez programistkę (Carol Shaw), a nie przez programistę. Wikipedia twierdzi, że "była ona pierwszą w historii kobietą projektującą gry komputerowe". Cóż, całkiem możliwe.
Parę lat temu opublikowano kompletny kod tej gry do pobrania (listing w języku assemblera 6502). Inną związaną z tym ciekawostką jest też to, że cały ten "krajobraz" nie był przez nikogo rysowany, tylko - z uwagi na szczupłość pamięci komputerów (głównie chodziło o automaty do gier) z końca lat 70-tych ub.w. - wszystkie te zawiłości nabrzeża, cała ta "kręta rzeka" itd. - wszystko to jest obliczane.

Dodaj komentarz:

Podpis: (wymagane)
Adres Twojej strony WWW: (opcjonalnie)
Twój adres e-mail: (opcjonalnie - tylko do wiadomości redakcji)
Treść komentarza:
Antyspam: policz ile
wynosi jeden plus dwa:
(wymagane)Dzień, w którym pojawił się pierwszy komputer
Relacja ze Speccy.pl Party 2015.1 w Warszawie
Stare helikoptery jak Atari, nowe jak IBM PC
Warsaw Basic
Muzyka z gry International Karate a cappella

Fred - świetna gra zręcznościowa z 1984 roku
Strike Force Cobra
Zybex - szybka i kolorowa gra shoot'em up
Deathchase - pościg w lesie inspirowany Powrotem Jedi
Jumping Jack - klasyk wśród gier zręcznościowych

Trójwymiarowe wykresy w basicu na ZX Spectrum
Jednolinijkowy generator labiryntu w języku BASIC

ZX Spectrum - komputer z prawdziwego zdarzenia
Elwro 800 Junior - polski komputer edukacyjny

Grafika komputerowa
1000 słów o komputerach i informatyce