Strona główna Informacje Kontakt

archeologia informatyczna, listingi w basicu
Wydarzenia Gry Listingi Komputery Książki
31 stycznia 2015 r.
W latach 80. byliśmy ważnym rynkiem dla Atari

Jack Tramiel to jedna z najważniejszych postaci świata retrokomputerów. Pod jego kierownictwem firma Atari wprowadziła na rynek popularne w Polsce komputery z serii XL/XE oraz ST. W miesięczniku "Komputer" ukazał się wywiad z Tramielem, przeprowadzony w sierpniu 1989 r. Rozmowa zawiera kilka ciekawych informacji na temat kondycji firmy i jej relacji z polskim rynkiem. Oto skrót najważniejszych informacji.

Finanse Atari w 1988 roku

W 1988 roku sprzedaż komputerów Atari wzrosła o 25%, lecz dochody spadły o 21%. Jack Tramiel wskazał dwie przyczyny tego stanu rzeczy. Pierwsza to straty wygenerowane przez sieć sklepów firmowych, a druga - wzrost cen kości pamięci RAM, spowodowany amerykańskim embargiem na import tych części z Japonii. Odpowiedzią firmy była rezygnacja z prowadzenia sieci sklepów, natomiast w chwili przeprowadzania rozmowy ceny kości pamięci zaczęły spadać.

Najlepiej sprzedające się komputery Atari

Najlepiej sprzedającym się komputerem Atari w 1988 roku była seria ST. Jack Tramiel wskazał, że Europa jest największym rynkiem zbytu dla Atari. Aż 60% sprzedaży komputerów tej firmy przypadało w Europie, podczas gdy w USA zaledwie 20%. Ciekawostką jest Australia, dla której Atari sprzedawało 15% swoich komputerów i gdzie model 1040 ST stał się komputerem szkolnym. Dwa kolejne ważne rynki zbytu to Nowa Zelandia i Chiny.

Sprzedaż Atari w Polsce

Polski rynek odpowiada za sprzedaż 1% komputerów produkcji Atari. Jack Tramiel podkreślił, że wynik ten jest dla nich pozytywnym zaskoczeniem. Polska była największym rynkiem zbytu spośród wszystkich państw Europy Wschodniej.

Współpraca Atari z Polską

Tramiel powiedział, że Polska jest nie tylko rynkiem zbytu dla jego firmy, ponieważ Atari współpracuje z polskimi firmami w zakresie produkcji oprogramowania.

"Niedawno dokonywaliśmy wyboru, jaki arkusz kalkulacyjny na Atari ST zaoferowany przez różne firmy skierować do produkcji. Nasi specjaliści wybrali spośród kilku amerykańskich i kanadyjskich programów spreadsheeet przygotowany przez programistów z PZ Karen. Polscy programiści są również autorami kilku gier, które dość dobrze sprzedają się na Zachodzie" - powiedział Tramiel.

Komputery Atari vs komputery PC

Jack Tramiel został zapytany o trend wchodzenia na rynek PC, podczas gdy do tej pory firma stawiała wyłącznie na własne rozwiązania. Tramiel odparł, że komputery domowe oraz profesjonalne (PC) to dwa różne rynki. Rynek PC to rynek bardziej stabilny, który nie zmienia się tak szybko, jak rynek komputerów domowych. Wejście firmy na rynek PC należy więc odczytywać jako próbę ustabilizowania finansów Atari, wcześniej nadszarpniętych promocją własnych rozwiązań, walką z konkurencją oraz kryzysem na rynku gier wideo.

Najbardziej innowacyjne produkty Atari

Jako prawdziwą nowość Tramiel wskazał Atari Portfolio, czyli handheld kompatybilny z PC, który jest głównym produktem firmy na rynku pecetów. Tramiel podkreślił, że podczas gdy inne firmy produkują laptopy, Atari postawiło na miniaturowy komputer, który można zmieścić w kieszeni. Wskazał jednak, że dotychczasowa linia własnych rozwiązań jest również rozwijana, wskazując na wprowadzenie produktów: Atari Transputer Workstation, Atari TT z procesorem 68030, 44-megabitowe cardridge do Atari ST i MEGA czy Atari Stacy - laptop ST o pamięci do 4 M ram.

***

Osoby zainteresowane przeczytaniem całej rozmowy z Jackiem Tramielem zapraszam do miesięcznika "Komputer" nr 4/1990 (rozmowę przeprowadzono w sierpniu 1989). Autorem wywiadu był Marek Car.

Zdjęcie wykorzystane w artykule: autor Alex Handy, lic. CC BY-SA 2.0, źródło Wikipedia

Autor tekstu: Mr.Wolf - użytkownik komputera ZX Spectrum od 1986 r., kolejne komputery: Atari 65XE, Commodore 64 i Amiga 500.
Komentarze:
larek [ » ]2015-02-06 21:17
A ten Komputer 4/1990 to można kupić w kiosku, czy...?

Skoro już zapraszacie do przeczytania całej rozmowy, to może wypadałoby podać, gdzie ten numer czasopisma jest dostępny. No, chyba że trzeba się wybrać do biblioteki... ale warto to chyba zaznaczyć. Inaczej to całe zaproszenie jest bez sensu.
Wro2015-02-11 14:27
No niestety racja - należało umieścić całą rozmowę....
Triss2015-02-12 17:19
Widzę że zawitała tu do komentarzy pretensjonalna sekcja atarowska z serwisu AOL i AA. "Należało", "wypadałoby", "trzeba", "bez sensu"... Jakieś jeszcze życzenia? Może wypadałoby wam też dopłacać za łaskę czytania tego serwisu? A może jakieś Złote Konta powinniście dostać? Nie wystarczy wam że zaśmiecacie swoją obecnością swoje dwa serwisy i musicie zaśmiecać tutaj trzeci? Przez takich jak wy za chwile autorzy tego serwisu będą musieli rozdawać bany, tak jak to jest na waszych atarowskich serwisach. Apeluję do autorów Retrokomputera o nieporuszanie tematów Atari, bo niestety przyciąga to atarowskich kiboli.
adolfinio2015-02-14 23:45
@ Triss
Skąd ty się wziąłeś i co masz do powiedzenia?
Ludzie kulturalnie pytają, a ktoś taki jaj Ty odpowiada za redakcję w stylu z Torunia.
Ja też chciałbym przeczytać całość tekstu i proszę o informację gdzie można kupić magazyn.
Triss2015-02-15 15:26
Do Adolfina i innych atarowskich trolli. Na pytanie gdzie można kupić gazetę sprzed 25 lat możecie odpowiedzieć sobie sami. Nie udawajcie że jesteście takimi niedorajdami że potrzebujecie tej informacji tutaj i że bez niej dzieje wam się krzywda. Szare komórki wyłączone, google pewnie nie umiecie obsługiwać, na allegro nigdy nie wchodziliście, a o antykwariatach i bibliotekach żaden z was nie słyszał. Jesteście jak ludzie specjalnej troski. Żal wchodzić na wasze atarowskie fora i żal czytać wasze utyskiwania tutaj.
wiecz0r2016-05-04 11:45
Najpierw do chętnych dla przeczytania artykułu - wystarczy wklepać czasem w google. Np tu jest:

http://stare.e-gry.net/czasopisma/kom puter

A teraz jedna uwaga: 8-bitowe Atari nie zostały wprowadzone na rynek pod kierownictwem Tramiela. Seria XL została zaprojektowana wcześniej jeszcze w Atari Inc. i plany rozwoju były znacznie szersze niż to co się ukazało ostatecznie na rynku, a platformą 16-bitową miało być to, co Commodore wydało (!) jako Amigę (bo nie opracowało przecież).

To co zrobiło już Atari Corp. pod kierownictwem Tramiela to ubiło 8-bitowe Atari prąc na Atari ST i jedynie zapakowało w nowe obudowy oznaczając je jako XE, ale definitywnie wszystkie plany dalszego rozwoju zostały zatrzymane. Chodziło tylko o obstawienie 8-bitowego, jeszcze istniejącego rynku tym co już jest, dopóki się nie skończy.
SC=R2020-10-26 21:07
"A teraz jedna uwaga: 8-bitowe Atari nie zostały wprowadzone na rynek pod kierownictwem Tramiela. Seria XL została zaprojektowana wcześniej jeszcze w Atari Inc. i plany rozwoju były znacznie szersze niż to co się ukazało ostatecznie na rynku, a platformą 16-bitową miało być to, co Commodore wydało (!) jako Amigę (bo nie opracowało przecież)."
Tak, to pewien paradoks, o którym nie każdy wie: "Amigę" kupił Commodore od ludzi od lat pracujących dla Atari (Jay Miner i inni) - zaś Atari ST opracowali ludzie, którzy razem z Tramielem odeszli z Commodore! Która więc właściwie maszyna była bardziej "komodorowska", a która bardziej "atarowska"? Czy faktycznie świadczą o tym jedynie nalepki producenta?
Odnośnie tego, czy polski rynek był ważny dla Atari: ciężko powiedzieć, czy Tramiel nie powiedział tego jedynie "z uprzejmości". Atari mogło przecież skokowo zwiększyć sprzedaż ST w Polsce w prosty sposób: dokonując "polonizacji" całego systemu, przede wszystkim GEM-a. Przecież nie kosztowałoby to jakichś kosmicznych pieniędzy! Ot, wynagrodzenie 2-3 programistów za okres jakichś 2-3 miesięcy.
W czasach, kiedy notoryczne były problemy z "pliterkami" - ciągle jakieś porady w pismach typu "Komputer" czy "Bajtek" w stylu: "jak uzyskać polskie litery na ekranie", "jak wydrukować z polskimi znakami" itd. (dzisiaj brzmi niewiarygodnie, prawda?), kiedy "Chiwriter", przeznaczony dla tekstów techniczno-naukowych zdobył dużą popularność, bo można tam sobie było "ą", "ę" samemu dorobić - otóż w tamtej sytuacji pełna polonizacja GEM-a miałaby kapitalne znaczenie dla prawdziwego usadowienia się takiego, na przykład, Atari na polskim rynku. Nikt nie oferował czegoś takiego! Mogli to mieć tak tanio - a jednak nie zdobyli się nawet na tyle. Więc chyba nie byliśmy aż tak cennym rynkiem, tylko takim "dodatkiem nie do pogardzenia", ale to z grubsza tyle.

Dodaj komentarz:

Podpis: (wymagane)
Adres Twojej strony WWW: (opcjonalnie)
Twój adres e-mail: (opcjonalnie - tylko do wiadomości redakcji)
Treść komentarza:
Antyspam: policz ile
wynosi jeden plus dwa:
(wymagane)Dzień, w którym pojawił się pierwszy komputer
Relacja ze Speccy.pl Party 2015.1 w Warszawie
Stare helikoptery jak Atari, nowe jak IBM PC
Warsaw Basic
Muzyka z gry International Karate a cappella

Fred - świetna gra zręcznościowa z 1984 roku
Strike Force Cobra
Zybex - szybka i kolorowa gra shoot'em up
Deathchase - pościg w lesie inspirowany Powrotem Jedi
Jumping Jack - klasyk wśród gier zręcznościowych

Trójwymiarowe wykresy w basicu na ZX Spectrum
Jednolinijkowy generator labiryntu w języku BASIC

ZX Spectrum - komputer z prawdziwego zdarzenia
Elwro 800 Junior - polski komputer edukacyjny

Grafika komputerowa
1000 słów o komputerach i informatyce